چند نکته برای یادگیری موثر آنلاین

چند نکته برای یادگیری موثر آنلاین
16آذر1399

این روزها یادگیری مهارت‌های جدید به واسطه آموزش آنلاین بیش از هر زمان دیگری ساده شده است. تکنولوژی‌های ارتباطی و رسانه‌ای روز به روز گسترش یافته‌اند.

دسترسی به محتوا اجازه داده است که شکل آموزش نسبت به سال‌های گذشته تغییراتی اساسی را تجربه کند.
دسترسی به اینترنت طی دو دهه گذشته به بشر اجازه داده است تا مفاهیم جدیدی را در حوزه‌های گوناگون خلق کند.
یکی از این مفاهیم جدید آموزش الکترونیکی، آموزش آنلاین یا آموزش مجازی است.
امروزه یک سامانه آموزش مجازی در قالب یک وب‌سایت آموزش آنلاین فرصتی برابر برای بسیاری از اقشار جامعه فراهم می‌کند؛ و در موارد متعددی، در حوزه گستره آموزش و تعداد دانشجویان، نقشی پر رنگ‌تر از دانشگاه‌های مطرح دارد.
بستر بسیاری از آموزش‌های آنلاین به کمک ویدئوهای آموزشی شکل گرفته است.
آموزش‌های ویدئویی فرصتی جذاب برای یادگیری موضوعی هستند؛ چراکه امکان ارتباطی نسبتا نزدیک به واقعیت را فراهم کرده و علاوه بر آن مزیت‌هایی را ارائه می‌کنند که در آموزش سنتی وجود ندارد.

نکاتی مهم برای بهبود یادگیری از طریق ویدئوهای آموزشی

  1. از امکان تکرار استفاده کنید: ویدئوها به ما اجازه می‌دهند که به میزان دل‌خواه یک آموزش یا بخشی از آن را تکرار کنیم.تکرار چندین و چند باره یک موضوع ساده‌ترین مزیت آموزش از طریق ویدئو است که در عین سادگی می‌تواند در یادگیری بهتر بسیار موثر باشد. همچنین بنا به نوع آموزش، می‌توانید دوره‌های تکرار آموزش‌ها را منظم کرده و برنامه‌ریزی مشخصی برای آن داشته باشید.
  2. در صورت امکان ویدئوهای مدنظر را از سایت آموزش آنلاین دانلود کنید:دانلود کنید تا آن را حتی در زمان نبود دسترسی به اینترنت نیز همراه خود داشته باشید. این کار علاوه بر کاهش هزینه‌های اتصال به اینترنت، اجازه می‌دهد ویدئوها را در هر موقعیتی همراه خود داشته باشید. به خصوص با وجود گوشی‌های هوشمند، این فرصت خوبی است که در زمان‌های مرده و بدون استفاده (مثل حضور در وسائل حمل و نقل عمومی) نیز امکان تماشای این ویدئوها را داشته باشید.
  3. مراقبت باشید که آموزش ویدئویی شما را تنبل نکند:گاهی دسترسی بیش از حد موجب تنبلی می‌شود. مثلا با فرض اینکه این آموزش همیشه در دسترس است؛ زمان خوبی برای مطالعه آن در نظر نمی‌گیریم و یا در صورت مشاهده ویدئو، تمرکز لازم برای یادگیری را نخواهیم داشت. در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم حتما ویدئوها را با جدیت دنبال کنید و حداقل یک مرتبه آنها را با تمرکز کامل مشاهده نمایید.
  4. نکته برداری از آموزش‌های ویدئویی را فراموش نکنید:دسترسی سریع‌تر به نکات مهم در هر حالتی ضروری است. بنابراین توصیه می‌کنیم در اولین سری تماشای ویدئوی آموزشی، قلم و کاغذی را برای ثبت نکات مهم در کنار خود داشته باشید. این روش کمک می‌کند تا بتوانید در زمان‌های کوتاه مروری سریع بر ویدئوی آموزشی داشته باشید. البته این نکته برداری را می‌توانید در رایانه یا گوشی هوشمند خود نیز انجام دهید.
  5. از امکانات ساده پلیر ویدئو استفاده کنید:اکثر بخش‌کننده‌های ویدئویی چند امکان ساده اما مفید را در اختیار شما قرار می‌دهند. متوقف کردن ویدئو، افزایش و کاهش سرعت پخش ویدئو به میزان دلخواه، پرش چند ثانیه‌ای روی ویدئو و... است. اینکه هریک از این امکانات چگونه به شما کمک می‌کند؛ بسته به روش استفاده شما و نوع آموزش دارد. مثلا در آموزش ‌های مهارتی، تکرار بخشی از ویدئو و یا کند کردن سرعت پخش، می‌تواند بسیار مفید باشد.
چیستا فرشته دانش

چیستا اولین پلتفرم تخصصی آموزش در ایران است که می کوشد با ایجاد تجربه ای دلچسب برای کاربران خود، در مسیر توسعه شیوه های نوین یادگیری و برقراری عدالت آموزشی قدم بردارد

دانلود نرم افزار

  • فروشگاه گوکل
  • مایکت
  • سیب اپ

مجوز ها


© تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به چیستا بوده و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.

اینستاگرام
فیسبوک
لینکدین
توییتر